Köşe Yazılarım

Lucy Filmine Farklı Bir Bakış, Bilgi ve Ölümsüzlük

Kuran-ı Kerimin ilk ayeti (emri) neden OKU? Hiç düşündük mü? Allah kullarının bilmeyi, bilgiyi isterken neden cahil kalmayı seçiyoruz?

İnsan beyninin yüzde yüzünü kullanmaya başlarsa şayet, insan olmaktan çıkar… insanın nefsini dizginleme olayı insanı insan olma sınırının üstüne taşımaktadır. Yani insan nefsi engelleri aştıkca beyin kullanım kapasitesi artıyor. İnsan nefsiyle dengede durdukça insan, nefsin kölesi oldukça aşağılara iniyor. Buraya kadar aslında herkesin bildiği şeyler… Ama şu var ki kişi şehveti, tat almayı yani dünyalık lezzetleri terk ettikçe aslında beyin kendini hissettirmeye başlıyor. İşte ramazan ve oruç bu sebeple insanı olduğu sınırların üst noktalarına taşıması bağlamında ilahi bir güç gösterisi. Yani Hz. İbrahim’in kuşların yeniden canlandığını görmesi, Hz. Musa’nın denizin yarılmasını görmesi ve Allah’ın izniyle yarması, İsa’nın ölüyü diriltmesi, Hz. Muhammed Mustafa’nın Miraç hadisesi ve niceleri Allah tarafından izin verildiği takdirde insan beyninin ne kadar ileri düzeyde çalışması ile nerelere ulaşabileceğini gösteren deliller… Hiç böyle düşünmüş müydünüz?
İnsan ne kadar çok bilgiye ulaşırsa o kadar çok insan üstü yada tam insan oluyor. Ölüm aslında gerçek insan olmak için yaratılmıştır. Cennet ve cehennemi yaşayabilmek için gerçek insan olacağız yani beynimizi tam kullanan insanlar. Böylelikle herşey emrinizde olacak tabiki Allah’ın izniyle yani Allah aslında yarattığı kullarından iyi olanları kendi ile ödüllendirecek. Yani Allah’ı görmek demek belki de Allah’ın izniyle Allah’a ait imkanlardan kulların faydalanması olacak. Allah’ın cennetliklere ödülü olağanüstü bir varlık olarak yaşam sürmemiz.Ne kadar çok bilgi o kadar çok ölümsüzlük ve ölümsüz insan… Bunun için önce ölmek gerekiyor.
Not: Bu yazı ‘Lucy’ filmi izlendikten sonra kaleme alınmıştır. Filmde evrim teorisinin yasalaşması için bilim insanlarına mesaj verilerek, evrim teorisi her ne kadar övgü ile ifade edilmeye çalışılmışsa da film evrim teorisini aslında ne kadar geçersiz olduğunu da ispatlıyor. Tasavvufi bir yanı da özellikle gözden kaçmaması gereken bir film olmuş.

Bir Cevap Yazın