Yayımlanmış Yazılarım

MODERNDE EVLİLİK HAYATI

Modern çağda evlilik ve aile hayatı pek bir dekolteli oldu. Her yeri açık saçık bir evlilik hayatı, haliyle hem fazla rüzgar almaya hem de fazla su sızdırmaya gayet müsait. İmamlarımız Allah’ın ayeti ile her Cuma ne kadar seslense de cemaate, evliliklerde akraba ilişkileri hiç de insani ve İslami değerlerde değil.

Rabbimiz Kuran-ı Kerimde Akrabaya ziyareti, onları gönüllemeyi, yakınlara bakmayı ve anne babaya iyiliği emrediyor. Cuma cemaati erkeklerden oluştuğu için, ayet’den esas haberdar olması gereken kadınların kulağına İlahi Kelam pek ulaşmıyor. Bu sebepten de evlilikler playstation başında ya da nette ve ya çette paldır küldür sürüyor. Özellikle hanımefendiler evlendikten sonra kendi anne ve babalarına çok düşkün hale geliyorlar ve kocalarını bir şekilde halleyip, gelin ve damat soluğu gelin’in aile ya da akrabalarının yanlarında alıyorlar. Buraya kadar herşey güzel gibi. Ne güzel anne baba- akraba ziyaretleri yapılıyor.

Ama iş erkek tarafının ya da damat bey’in anne babasına gelince, gelin hanıma ve gelin hanımın taraftarlarına “geliyorlar”. Öyle bir “geliş hali” ki, Gelin hanım- ister hafız olsun ister hoca hanım ister Kuran-ı Kerimi çok iyi anlamış olsun- nasıl bir gaza ya da dolduruşa geliyorlarsa beyefendinin anne ve babaları akrabaları gidilmesi “yasak bölge” halini alıyor. Dünya yaratıldığından beri bu böyle mi?

İnsanların üç beş günlük dünya hayatında birbirlerine tebessüm etmesi, geliverip gidivermeleri bu kadar zor mu? İnsanlar yaşlandıkça konuşacak, çaylarına sofralarına eşlik edecek evlatlar istiyor. Çokça kitaplar devirmişinden tutunda hiç okumamışına kadar gelin hanımların kocalarının ailelerine karşı bu çatık kaşlı, asık suratlı, cenaze evi kılıklı duruşları neden düzelmeyecek? Sayın Başbakanımızın çocuk yapın demekle birlikte, öncesinde demesi gereken “Ey Ülkemin Kızları, Gelinleri, Sizlere İçinde Yaşadığımız Bu Çağ’dan ötürü Anne Babalarınız söylememiş olabilir ama ben diyorum ki: Evlendikten Sonra Artık Evinizin Hanımısınız, Ananıza da gelin gidin lakin Artık Sizin Ananız da Babanızda artık Kocanızın anne ve babasıdır. Eğer iyi bir ömür ve mutlu bir yuva sürmek istiyorsanız, Ülkemin Gelinleri Kayınvalide ve pederlerine fazla fazla tebessüm etsin.” Demelidir. Cumhurbaşkanımız demelidir! Çünkü Cumhurbaşkanımızın sözünü gençler dinliyor hele hele hanımefendiler çok dinliyor. Ülkenin yazarları da çizerleri de, radyocuları da, televizyoncuları da bunları sürekli dillendirmelidir. Yoksa evlilikler ilk seneyi doldurmadan bitiyor. Sıra duyarsız kalan herkeste.

Bir Cevap Yazın